Krynica Morska, czyli perła Mierzei Wiślanej

 

Bałtyk jest pięknym miejscem o każdej porze roku, nie da się jednak ukryć, że znaczna część turystów odwiedza go podczas wakacji. Niezależnie od tego, kiedy postanowicie spędzić urlop w Krynicy Morskiej, na miejscu czeka was wiele niezapomnianych atrakcji. Także tych dla rodzin z dziećmi. Krynica Morska położona jest na Mierzei Wiślanej, pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Należy do najmniejszych miast w Polsce. To jednak nie przeszkodziło jej w staniu się jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych nad naszym morzem.

plaża Krynica Morska

 

Co robić w Krynicy Morskiej? Te atrakcje przypadną wam do gustu.

Zaletą większości nadmorskich kurortów są plaże. Te w Krynicy Morskiej są szerokie, piaszczyste i zadbane, czym przekonują do siebie wielu odwiedzających. Dodatkowo uznaje się je za najpiękniejsze w naszym kraju. Są idealne dla miłośników opalania, kąpieli w Bałtyku oraz długich spacerów. Amatorów żeglarstwa zapraszamy do największego na Zalewie Wiślanym portu jachtowego. Jest też tu wypożyczalnia sprzętu wodnego i szkoła windsurfingu. Jedną z większych atrakcji Krynicy Morskiej jest latarnia morska. Konstrukcja zbudowana w 1951 roku jest dziś świetnym punktem obserwacyjnym. Z jej szczytu rozciąga się niesamowita panorama na całą okolicę. Po pokonaniu kilkuset stopni z jej szczytu można obserwować morze i to, co się dzieje na lądzie. Stawiający na aktywny wypoczynek lub spragnieni pięknych widoków jako punkt obowiązkowy wybierają wędrówkę na Górę Pirata i Wielbłądzi Garb. Na obu tych wzniesieniach są drewniane platformy widokowe. Dla miłośników przyrody interesującym miejscem jest Rezerwat Przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Jak sama nazwa wskazuje, największym skarbem tego miejsca są wielowiekowe buki.

latarnia morska w Krynicy Morskiej

 

Atrakcje dla dzieci w Krynicy Morskiej. Takie wakacje zapamiętają na długo!

Krynica Morska to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Oprócz wspomnianych plaż, które są idealnym miejscem do zabawy i kąpieli, na miejscu nie brakuje też innych rozrywek. Zacznijmy od parku linowego, w którym najmłodsi mogą spróbować swoich sił na trasach o różnym stopniu trudności. W centrum miejscowości znajduje się lunapark a od strony zalewu usytuowane jest pole minigolfa i na uboczu krynicka perełka czyli Centrum Sportowo-Rekreacyjne. Czeka tam na Was pełen atrakcji plac zabaw, trampoliny, siłownia plenerowa, kort tenisowy, boisko do koszykówki i siatkówki, miejsce na grill. W sezonie letnim w Krynicy funkcjonują wypożyczalnie pojazdów typu buggy i rowerów. Poruszanie się po Krynicy Morskiej ułatwi krynicka kolejka, która kursuje ulicami miasteczka i pełni rolę turystyczno-komunikacyjną. Cieszy się ogromną popularnością, szczególnie wśród dzieci.

park rekreacyjny

 

Krynica Morska aktywnie. Wsiądź na rower i rusz do Trójmiasta.

W Krynicy Morskiej i jej bliskiej okolicy nie brakuje pięknych szlaków pieszych i rowerowych, które prowadzą przez lasy i nadmorskie tereny. Cyklistom polecamy szczególnie trasę EuroVelo 10, która biegnie wzdłuż całej Mierzei Wiślanej. Dużą zaletą tej trasy jest możliwość podziwiania z jednej strony morza, a z drugiej – pięknego lasu. To o wiele lepsze niż przejażdżki po zatłoczonych miastach pełnych spalin. Nie trzeba być doświadczonym kolarzem, żeby pokonać mierzącą około 37 km drogę i dojechać do Trójmiasta. Czas przejazdu w jedną stronę to około 4 godziny.

ścieżka rowerowa w Krynicy Morskiej

 

Krynica Morska była miastem Krzyżaków, a kurortem stała się dopiero w XIX wieku. Krynica Morska szczyci się ciekawą historią pełną zwrotów akcji. W średniowieczu miasto znajdowało się na terenach należących do Zakonu Krzyżackiego, Prus Wschodnich. Przez stulecia osadę zamieszkiwali rybacy i niewiele wskazywało, że w przyszłości może to być jeden z najbardziej znanych kurortów nad Bałtykiem. Wszystko zmieniło się w XIX wieku, kiedy zaczęto dostrzegać walory klimatyczne tego miejsca. Pierwszy kurort powstał tu w 1843 roku. Od tego momentu uroki Krynicy Morskiej regularnie odkrywało coraz więcej turystów. Dzięki temu dziś to jedna z najbardziej popularnych miejscowości nad Morzem Bałtyckim i chyba trudno znaleźć osobę, która odmówi jej uroku. Latem tętni życiem za sprawą licznie odwiedzających, a w pozostałe pory roku zachwyca spokojem. Na stałe mieszka tam bowiem zaledwie 1,2 tysiąca osób.

 

Co i gdzie zjeść w Krynicy Morskiej? Postaw na bałtycką rybę.

Krynica Morska i okolice słyną z wyjątkowej kuchni bazującej na świeżych rybach. Na pewno warto tam spróbować świeżego dorsza, śledzia, flądry czy węgorza. Region znany jest także z bardzo dobrego pieczywa. Tutejszym specjałem jest chleb żytni. Jeżeli szukacie smacznego deseru, koniecznie sięgnijcie po lokalny miód żuławski. W Krynicy Morskiej na brak dobrych restauracji raczej nikt nie będzie narzekał. Warto zajrzeć w poszukiwaniu rybnych przysmaków do zagrody rybackiej „Bar u Rybaka". O wspaniałą ucztę zadbają także liczne restauracje w centrum miasteczka. Do tych na ul. Portowej ustawiają się czasem spore kolejki.

W sezonie letnim wieczorami w Krynicy Morskiej odbywają się koncerty plenerowe, kabarety i dansingi. A jeżeli zależy wam na festynie innym niż wszystkie to Krynicę Morską warto odwiedzić w drugiej połowie września.

Właśnie wtedy każdego roku organizowane jest tam tu Święto Pieczonego Dzika. Festyn kulinarny obejmuje nie tylko degustację, również zabawy dla dzieci, liczne kramy i wieczorną potańcówkę.

Noclegi w Krynicy Morskiej.

Jeśli chodzi o noclegi, Krynica Morska oferuje wiele możliwości, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. W ofercie miasta są hotele, domy wczasowe, prywatne kwatery oraz apartamenty w których turyści będą mogli samodzielnie przygotowywać posiłki. Wysoki standard i basen w obiekcie znajdziecie np. w hotelu Kahlberg. Nazwa nie jest przypadkowa. Tak nazywała się Krynica Morska w czasach, kiedy należała do Niemiec. Dodajmy, że w latach 1947 – 1958 miasto było nazywane Łysicą.

Jak dojechać do Krynicy Morskiej?

Krynica Morska jest dobrze skomunikowana z resztą Polski. Najwygodniejszy jest oczywiście dojazd własnym samochodem. Najlepiej skorzystać z trasy S7 i jechać w kierunku Elbląga, a następnie kierować się drogą nr 501 prowadzącą przez Mierzeję Wiślaną. Do Krynicy można także dotrzeć komunikacją publiczną. Dojeżdżają tam autobusy z Gdańska i Elbląga. Dodatkowo w sezonie kursują tramwaje wodne i statki pasażerskie z Fromborka.

Panujący tu mikroklimat oraz otoczenie lasów (zajmują one 90% powierzchni gminy) dostarczy ci witalności i pozytywnej energii. Więcej informacji na temat miasta można znaleźć w Informacji Turystycznej Krynicy Morskiej przy ul. Gdańskiej 144.

plaża szczyt sezonu

Przewiń do góry